Napište nám

info@aaapenize.cz

Spořicí účet – co to je, jak funguje, srovnání

Mezi dva typy zhodnocení peněz patří spoření a investování. Investice mohou být velmi rizikové. Díky spoření je však možné zhodnotit peníze, aniž by došlo k velkému risku. Díky spořicím účtům, které jsou nabízeny všemi bankami, je možné získat peníze navíc. Co je to spořicí účet? Jak funguje spoření? Podle čeho vybírat spořicí účet?

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Spořicí účet je velmi jednoduchá a stabilní forma zhodnocení peněz. Většina úrokových sazeb se pohybuje kolem 5 % za rok.

Čím vyšší úrok na spořicím účtu je, tím větší bude zhodnocení peněz.

Většina bank nabízí vedení zcela zdarma. Výběry a převody jsou umožněny kdykoliv bez omezení.

Díky mobilní bankovní aplikaci má klient přehled o všech platbách, o zůstatku na účtu i o nabízených produktech.

Mezi největší výhody spořicích účtů patří větší zhodnocení peněz než na běžném účtu a možnost snížení dopadu inflace.

Co je to spořicí účet

Spořicí účet nabízí řešení, jak zhodnotit peníze. Mohou tak být ochráněny od inflace. Díky úrokům je možné peníze lépe využít, než kdyby jen ležely na běžném účtu. Na rozdíl od termínovaného vkladu je možné ze spořicího účtu peníze vybírat kdykoliv. Nejsou zde stanovené doby, po které není možné s penězi zacházet. Spořicí účet je tak mnohem výhodnější.

Spořicí účet je velmi jednoduchá a stabilní forma zhodnocení peněz. Sice nejde o tak velké zhodnocení, ovšem uložené peníze alespoň trochu vydělávají.

Spořicí účet nabízí výhody:

  • Bezpečí – vklady jsou pojištěny ze zákona.
  • Hodnota – díky spořicímu účtu je možné alespoň částečně stabilizovat inflaci.
  • Manipulace – na rozdíl od jiných produktů je možné peníze ze spořicího účtu využívat kdykoliv a v jakékoliv hodnotě.

Spořicí účty jsou produkty, které nabízejí banky, jako vedlejší účet k běžnému účtu. Jejich vedení bývá zdarma a procenta na úrocích se odvíjejí od výše vkladu. Nejsou stanoveny limity pro měsíční vklad, ani převedení zpět na běžný účet. Jde o nejméně riskantní způsob zhodnocení peněz, jelikož vklady jsou pojištěny ze zákona.

Jak funguje spořicí účet

Je důležité vědět, jak funguje spořicí účet. Na spořicí účet klient vloží peníze a banka nabídne úrok na jejich zhodnocení. Jde o formu virtuálního prasátka. Spořicí účet je zakládán na dobu neurčitou a peníze je možné vkládat kdykoliv. Čím déle jsou peníze na spořicím účtu, tím větší bude jejich zúročení.

Není nutné na spořicí účet vkládat stále stejnou měsíční částku, leč vyplácí se osvojit si návyk posílat prostředky pravidelně. Pokud jsou peníze uloženy na spořicím účtu, snižuje se tendence jejich utrácení.

Na spořicím účtu je stanoven zpravidla úrok za rok. Většina úrokových sazeb se pohybuje kolem 5 % per annum (za rok).

Jak vybrat nejlepší spořicí účet?

Nabídka spořicích účtů je velmi bohatá. Ovšem orientovat se v této nabídce může být obtížné. Je důležité se rozhodovat dle určitých kritérií, která by měl spořicí účet splňovat pro to, aby bylo zúročení co nejlepší. O jaká kritéria se jedná:

1. Úrok na spořicím účtu

Jedním z nejdůležitějším parametrů je úrok, který spořicí účet nabízí. Čím vyšší úrok na spořicím účtu je, tím větší bude zhodnocení peněz. Je důležité při rozhodování zohlednit především tento parametr.

Díky úroku, je možné si spočítat, jaký bude výnos, tedy kolik peněz bude na konci období připsáno. Úroky na spořicích účtech jsou uváděny v procentech a připisovány zpravidla jednou měsíčně.

Je rovněž důležité sledovat, zda je úrok na jakýkoliv vklad stejný, nebo se liší dle výše vkladu. U každé banky je limit různý. Pokud dojde k překročení limitu, je částka úročena menším úrokem. Spousta bank na nižší klad nabízí větší úroky, než na vklad vyšší.

2. Poplatky na spořicím účtu

Výše poplatků za vedení spořicího účtu je nutné zjistit. Většina bank nabízí vedení zcela zdarma. Může však být zpoplatněn například výpis či odchozí platby. Mohlo by se stát, že celkové poplatky překročí výši úroku a spořicí účet se tak stane nevýhodným.

3. Manipulace se spořicím účtem

Banky přecházejí na správu účtů pomocí internetové bankovnictví či banky v mobilu. Jde o to, že klient si vše zařizuje online pomocí aplikace. To může být pro spoustu osob výhodné. Není nutná návštěva banky a čekání ve frontě. Vše probíhá online s tím, že je klientům k dispozici virtuální asistent nebo operátor na telefonu.

Díky aplikaci má klient přehled o všech platbách, o zůstatku na účtu i o nabízených produktech na míru. Aplikace jsou zdarma a jejich bezpečnost je díky šifrování pod kontrolou.

Těm, kteří nejsou fanoušky moderní technologie, banka stále nabízí osobní setkání. Leckdy dochází k tomu, že jsou některé úkony na pobočce zpoplatňovány. Banky tak chtějí docílit samostatnosti klientů díky aplikaci.

4. Flexibilita spořicího účtu

Při výběru spořicího účtu je nutné zohlednit, zda jdou peníze vybírat a převádět kdykoliv. To většina spořicích účtu podporuje a manipulace s penězi není nijak omezována.

5. Historie banky

Při výběru je dobré také zjistit informace o bance, která spořicí účet nabízí. Její historii a zkušenosti klientů. Existují online srovnávače, které pomohou se srovnáním spořicích účtů. Nejlepší úroky často nabízejí nové banky, které chtějí získat klienty.

Výhody a nevýhody spořicích účtů

Všechny předešlé body, které je nutné zohlednit, představují výhody i nevýhody.

Výhody spořicích účtů:

  • větší zhodnocení než na běžném účtu
  • možnost snížení dopadu inflace
  • vklady jsou ze zákona pojištěny
  • finance lze snadno převádět
  • většina služeb není zpoplatněna
  • minimální nebo žádný požadovaný vklad

Nevýhody spořicích účtů:

  • nízké úroky – na trhu existuje řada lepších cest, jak zhodnotit peníze
  • úroky bývají ovlivněny výší naspořené částky (čím vyšší částka, tím nižší úrok)
  • častá nutnost založení běžného účtu u banky
  • je-li na spořicím účtu definována výpovědní lhůta, po tuto dobu nelze s penězi manipulovat

Pokud jde o výběr nejlepšího spořicího účtu, je nutné zohlednit všechna kritéria. Většinou si klient zřizuje spořicí účet ve stejné bance jako má vedený běžný účet. To však nemusí být nejvýhodnější.

Spořicí účty lze spravovat pomocí mobilní aplikace.

Spořicí účet srovnání

Srovnání spořicích účtů nabízí většina online srovnávačů. Jsou zde základní údaje pro porovnání nejlepších spořicích účtů.

BankaÚrokPodmínka
Fio banka5,5 % / 4 %Platí pro vklad do 200 000 Kč/ Platí pro všechny ostatní vklady
Česká spořitelna4 %
Platí pro vklad do výše 200 000 Kč
Raiffeisenbank5,5 % / 3 %Platí pro vklad do 500 000Kč při placení kartou 3x do měsíce/ 150 000Kč při placení kartou 3x do měsíce
Komerční banka5 %Platí pro vklad do 200 000 Kč
Srovnání spořicích účtů.

Většina z bank má vedení a správu zdarma. Některé banky nabízejí ke spořicímu účtu platební kartu zdarma.

Raiffeisenbank: spořicí účty XL a HIT PLUS

Raiffeisenbank nabízí spořicí účet XL, který je možné zřídit a vést zcela zdarma s bezplatnými bezhotovostními transakcemi. Minimální zůstatek na spořicím účtu XL není podmínkou. Spořicí účet je možný otevřít společně s běžným účtem.

Pro získání bonusové úrokové sazby až 3 %, je nutné minimálně 3x měsíčně zaplatit platební kartou a platí pro vklad maximálně 150 000 Kč.

Výhody spořicího účtu:

  • Peníze mezi bankovním účtem a spořicím účtem mohou být převáděny bez omezení.
  • Součástí spořicího účtu je bezplatný běžný účet od Raiffeisenbank.
  • Založení spořicího účtu eKonto XL je jednoduché a rychlé.

Raiffeisenbank bank nabízí i spořicí účet HIT PLUS. Spořicí účet XL lze snadno v internetovém bankovnictví změnit na HIT PLUS spořicí účet. Tady se jedná o úročení 5,5 % pro vklad až 500 000 Kč. Všechny podmínky jsou stejné jako pro spořicí účet XL.

Spořicí účet TOP od Raiffeisenbank byl určený pouze pro bývalé klienty ING Bank a nebyl ve veřejné nabídce pro ostatní klienty banky. Tato akce platila v roce 2022. Spořicí účet TOP od Raiffeisenbank byl úrokován sazbou 4,5 %.

Nevýhody spořicího účtu:

Zvýhodněná úroková sazba 3 % p.a. se vztahuje pouze na zůstatkovou částku do výše 150 000 Kč. Spořicí účet lze sjednat pouze při založení běžného účtu, který je nutné aktivně využívat pro získání bonusových úrokových sazeb.

Komerční banka

Základní úroková sazba jsou 3 % ročně. Nabízí zvýšení úrokové sazby při pravidelné investici 1 500 Kč měsíčně. Je tak možné se dostat až na úrok 5 %.

Výhody spořicího účtu:

  • Peníze kdykoliv k dispozici.
  • Konto Bonus s celkovým úrokem až 5 % p.a.
  • Správa prostřednictvím internetového bankovnictví.

Nevýhody spořicího účtu:

  • Ke spořicímu účtu není platební karta.
  • Bonusový úrok je připisován pouze při investici.

Spořicí účet je možné vést zcela zdarma. Minimální zůstatek na spořicím účtu KB není podmínkou. K penězům je okamžitý přístup.

Fio banka – Fio Konto

Fio banka přináší speciální spořicí účet Fio Konto s úrokovou sazbou až 5,5 % při vkladu do 200 000 Kč. Jde o doplňkový produkt sjednaný k běžnému účtu. Změna na Fio konto je zcela zdarma.

Zřízení, vedení a zrušení spořicího účtu je zdarma. Součástí spořicího účtu je bezkontaktní platební karta MasterCard. Minimálním zůstatkem je částka 100 Kč. Jestliže má klient ke spoření více volných peněz, vyplatí se založit i Fio spořicí účet. Ten nabízí fyzickým osobám úrokovou sazbu 4 % pro celou vloženou částku bez omezení. S Fio kontem jej tak lze zkombinovat a své úspory rozdělit mezi tyto dva spořicí účty.

Spořicí účet České spořitelny

Česká spořitelna nabízí spořicí účet, který je spojen s účtem Plus. Běžný účet Plus je při 4 platbách kartou měsíčně zdarma. V případě vyžívání účtu Plus je spořicí účet České spořitelny úrokován 4 % až do výše 200 000 Kč. Není zde určeno výše minimálního vkladu a peníze jde kdykoliv převádět a vybírat. Pokud bude pravidelně investováno, lze dosáhnout na úrok 5 %.

Výhody spořicího účtu:

  • Peníze mezi bankovním účtem a spořicím účtem mohou být převáděny.
  • Peníze jsou úročeny pravidelně.

Nevýhody spořicího účtu:

  • Zvýhodněná úroková sazba 4 % p.a. pouze při založení běžného účtu Plus, který je nutné aktivně využívat pro získání bonusových úrokových sazeb.
  • V případě obyčejného běžného účtu je úročení 0,2 %.
  • Vyšší úrok jen při pravidelném investování.

Všechny banky nabízejí na svých stránkách kalkulačku spořicího účtu. Díky této kalkulačce je možné zadáním všech informací zjistit, jak bude částka při spoření vysoká. Jsou zde uvedeny úroky na spořicích účtech, vklad a doba, po kterou bude spořeno. Díky kalkulačkám spořicích účtů je možné zjistit výnos a rozhodnout se tak pro nejvýhodnější řešení.