Napište nám

info@aaapenize.cz

Jak ušetřit na dovolené a přitom si ji užít?

Prázdniny jsou časem veselí a vzrušení. Každý se těší, až si vezme volno a odjede na zaslouženou dovolenou. Ve světle nejisté finanční situace je však nutné vymyslet, jak na dovolené ušetřit. Jak toho dosáhnout, aby si dovolenkáři užili volný čas co nejlépe, aniž by museli udělat velkou díru do peněženky?

Pro každého je představa dovolené zcela jiná. Pro někoho jsou místem klidu hory, pro někoho jsou to jezera, nebo čas strávený na chatě. Pro valnou část lidí je ideálním místem na dovolenou moře. Je mnoho možností, kam k moři. A stejně tak existuje vícero možností, jak se na svou dovolenou vypravit.

A zde začíná také uvažování o tom, jaká z možností je pro peněženku nepříznivější. Na dovolenou lze letět letadlem, nebo jet vlakem, autem, či obytným vozem – karavanem. Kam k moři nebo do hor je pak kapitola sama o sobě.

Plánovat se vyplatí

Jedním z nejlepších způsobů, jak ušetřit na dovolené, je plánovat dopředu. Plánováním v předstihu lze využít slevy za včasné objednání a další speciální nabídky leteckých společností, hotelů a cestovních kanceláří.

To samé platí pro případ, kdy člověk přemýšlí, kam karavanem k moři. Plánování trasy, míst a zastávek dokáže velmi ovlivnit výslednou částku dovolené.

Pro úsporu peněz se vyplatí hledat akční nabídky alespoň šest měsíců před plánovanou cestou. Pomoci může vytvoření seznamu obsahující všechny položky, které cestovatel bude chtít využít nebo potřebovat, jako jsou letenky, hotel, pronájem auta, jídlo a zábava, a rozvržení peněz neboli sestavení rozpočtu podle toho, kolik míní cestující za dané položky utratit.

Flexibilita času i místa

Rezervace hotelů, penzionů či jiných ubytovacích zařízení během hlavní turistické sezóny bývá dražší. Pokud to časové možnosti dovolují, může cestující zvážit raději dovolenou mimo sezónu, kdy je k dispozici mnoho výhodných a levnějších nabídek.

Pokud plánuje cestující pobyt v hotelu, vyplatí se porovnat nabídky nabízené různými webovými stránkami, kdy s cenou hýbe také flexibilita ve dnech, kdy se cestující ubytuje.

Je důležité myslet na alternativní možnosti. Proč místo drahého turistického centra nevyrazit na méně prozkoumané místo, které je finančně nenáročné? Případně se může cestující poohlédnout po ubytování v místním hostelu nebo zkusit ubytování v domácnosti typu Airbnb.

Pokud si někdo potrpí na luxus, je třeba zvážit, zda ušetřené peníze raději nevyužít na alternativní aktivity a prohlídku památek, namísto drahých hotelů.

Každý člověk má jinou představu o ideální dovolené.

Dovolená bez cestovky

Pokud cestovatel přemýšlí, kam k moři, leč cestovní kanceláře nabízejí jen zájezdy mimo rozpočet, může být výhodnější jet na dovolenou na vlastní pěst. V tomto případě není čeho se bát, zejména pokud už někdo v minulosti na dovolenou k moři letadlem letěl a ví, jak to na letištích chodí a alespoň základně se domluví anglicky nebo jiným mezinárodním jazykem.

Komplikovanější může být zajištění dopravy po příletu do cílové destinace, nicméně s taxislužbou nebo mezinárodními přepravními společnostmi jako je Uber nebo Bolt je cestování jednodušší. Zjistit si předem možnosti místní hromadné dopravy dokáže ušetřit spoustu peněz.

Vlastní strava

V případě, že cestující nemusí za každou cenu spát v pětihvězdičkovém hotelu a mít třikrát denně švédské stoly, dá se výrazně ušetřit. Tím lze docílit ubytováním v apartmánech, které jsou většinou vybaveny kuchyňským koutem i nádobím.

Vlastní stravu může cestující nakoupit na místních trzích, které mají jedinečnou atmosféru. V takovém případě je nutno myslet na hotovost na dovolenou. Na trzích či ve stánku na ulici nemusí být možnost platit kartou.

Hotovost na dovolenou se může hodit i v případě, že by došlo k problémům s kreditní kartou nebo v případě výpadku elektřiny. Určité množství peněz v hotovosti se může hodit kdykoliv.

Jak naplánovat dovolenou bez cestovky?

Cestování s omezeným rozpočtem může být náročný úkol, zejména na začátku pro méně zkušenější cestovatele. Existuje spousta způsobů, jak si užít skvělou dovolenou za málo peněz a přitom ušetřit. Stačí jen špetka chytrého plánování a předvídavosti.

Prvním a nejdůležitějším krokem, jak si užít dovolenou, je najít to správné místo pro dovolenou. Dobrou zprávou je, že po celém světě existují místa, která nabízejí skvělé jídlo, krajinu a aktivity za rozumnou cenu.

Vyplatí se vyhledat si na internetu destinace, které jsou v daném cenovém rozpětí a případně požádat o radu místní cestovní kanceláře. Ty mají často tipy na místa, která nejsou tak známá, a o to jsou levnější. Nicméně pořád stejně krásná.

Jakmile je rozhodnuto o destinaci, je čas se podívat po výhodných nabídkách dopravy. Letecké, vlakové a autobusové společnosti obvykle nabízejí slevy, pokud je cesta rezervována s dostatečným předstihem. V některých případech může být pronájem auta cenově výhodnější variantou, avšak je třeba počítat s náklady na palivo a pojištění vozu.

Pečlivě je třeba zvážit také ubytování. Spíše než v luxusních hotelech se může cestovatel poohlédnout po ubytování v rodinách. V některých částech světa mohou být cenově dostupnou variantou a poskytují obohacující kulturní zážitky, které v tradičním hotelovém pokoji turista nenajde.

Pokud nejsou hostitelské domy k dispozici, pak se nabízejí hostely a další cenově dostupné možnosti ubytování, jako kempování. Kemping může to být skvělý způsob, jak ušetřit peníze a být v souladu s přírodou.

Na cestách se obvykle dá dělat spousta věcí zdarma, včetně prohlídky uměleckých galerií, parků, památek a pláží. V mnoha vesnicích a městech po celém světě se konají bezplatná představení, hudební festivaly, trhy a další akce. I na to se vyplatí myslet při výběru dovolené.

Spořiví cestovatelé si na dovolené předem naplánují stravování. Vařením jídel v hostelu, v hostitelské rodině nebo v kempu lze ušetřit spoustu peněz a přitom si zajistit chutné jídlo. Místní trhy jsou skvělým zdrojem levných, leč čerstvých a chutných surovin. Rychlá a levná jídla často nabízejí i pouliční prodejci.

V neposlední řadě je nezbytné si připravit plán, jak ušetřit peníze. Před odjezdem se vyplatí vyhradit určitou částku peněz a držet se jí. Existují i různé aplikace, které pomohou sledovat výdaje a zajistit, aby rozpočet zůstal pod kontrolou.