Smlouva o dílo – kdy se využívá, náležitosti
Smlouva o dílo je pojem, který označuje uzavření smlouvy mezi zákazníkem a dodavatelem či řemeslníkem o provedení určitého díla. V České republice je kromě hmotného práva a obchodních smluv třetím nejčastějším typem právního vztahu mezi obchodními subjekty.
Smlouva o dílo upravuje vztahy mezi dvěma konkrétními stranami, kdy jedna pověří druhou poskytnout určité dílo či služby a za to zaplatit uzavřenou smluvní cenu. Většinou se jedná o jednorázovou práci, jež může být zaměřena na činnosti v oblasti řemesla, výroby, technické činnosti, služby, umění či vzdělávání. V článku se nachází také jednoduchá smlouva o dílo – vzor.
Co je to smlouva o dílo?
Smlouva o dílo je jedním z nejvíce využívaných typů smluv. Je to smlouva, která je sepsána mezi dvěma stranami. V této smlouvě se zhotovitel zavazuje provést dílo pro objednatele. Zhotovitel vždy připraví dílo na své náklady a to až do té doby, než je výtvor předán objednateli. Ten po převzetí díla platí cenu, která je ujednána ve smlouvě.
Objednatel má povinnost dokončené dílo uhradit a převzít. Uhrazení smluvené ceny díla je nejdůležitější aspekt smlouvy o dílo. Taková smlouva je právně vymahatelná a plně legitimní. Protože v případě, kdy objednatel odmítá převzít dílo, protože má nějaké vady nebo nebylo provedeno podle dohody mezi oběma stranami, může dojít ke sporu, který většinou dojde až k soudnímu řízení.
Jednoduchá smlouva o dílo – vzor (zdarma) může být následující:
Majitel bytu, tedy objednatel si objedná řemeslníka na obložení koupelny. To je tedy zhotovitel. Tyto dvě strany spolu sepíší smlouvu o dílo a dohodnou se, jak má nová koupelna vypadat, kdy bude hotovo, jaký materiál bude použit a hlavně, kolik bude nová koupelna stát.
Zhotovitel, tedy řemeslník vytvoří majiteli bytu ve stanoveném termínu novou koupelnu. Všechny náklady hradí taktéž řemeslník. Majitel bytu si vše zkontroluje a v případě, že převezme dílo bez výhrad, řemeslníkovi zaplatí dle dohody.
Smlouva o dílo se však nemusí týkat jen hmotných věcí. Může jít třeba o služby, jejichž předmětem je činnost s určitým výsledkem.
Náležitosti smlouvy o dílo
Správně vytvořená smlouva o dílo chrání obě strany obchodního vztahu. Objednatele i zhotovitele. Rovněž kryje rizika, která mohou v tomto vztahu nastat. Například problémy s dobou dodání díla, placením, vadami, a podobně. Náležitosti smlouvy o dílo jsou následující:
- Označení obou stran: jména osob, případně společností, sídla, IČO, údaje o zápisu v obchodním rejstříku, bankovní spojení a možno uvést i zástupce dané společnosti, pokud jde o smlouvu o dílo uzavřenou jejím jménem.
- Definice pojmů: například vady, co je vadami myšleno, co je myšleno drobnou vadou, a podobně.
- Co je předmětem smlouvy o dílo: specifikace daného díla, kterého se smlouva týče.
- Termín, kdy má být dílo dodáno a předávací protokol: předávací protokol chrání objednatele i zhotovitele před možným podvodem. Lze jej nalézt ve vzoru smlouvy níže.
- Cena díla a způsob úhrady: ceny mohou být smluveny různě, například jednorázovou konkrétní pevnou částkou nebo na více dílčích plateb, odkazem na rozpočet nebo i odhadem. Vždy však musí být ujednání o ceně obsaženo ve smlouvě. Pokud je cena sjednána pevnou částkou, nemůže ani objednatel ani zhotovitel žádat změnu ceny proto, že si dílo vyžádalo jiné úsilí nebo jiné náklady, než bylo předpokládáno.
- Vícepráce: pokud se během realizace díla ukáže, že je nutné provést práce nad rámec sjednaného díla, jedná se o tzv. vícepráce. Tyto práce musí být objednatelem odsouhlaseny a cena za ně musí být předem dohodnuta.
- Místo provedení díla: pokud jde o stavební práce, je ve smlouvě specifikováno, že se jedná o práce na dané adrese.
- Povinnosti obou stran vyplývající ze smlouvy o dílo: u zhotovitele například, že svou práci odvede na vlastní odpovědnost, za vlastní peníze, svědomitě a v souladu se smlouvou. Objednatel má povinnost uhradit smluvní cenu a poskytnout všechny informace a podklady, které jsou k výkonu díla potřeba.
- Autorská práva a duševní vlastnictví, mlčenlivost: pokud jde například o výrobu počítačového softwaru a objednatel zhotoviteli poskytne nákresy a projekty, autorská práva a duševní vlastnictví náleží objednateli. Ve smlouvě může být také dodatek, který zavazuje zhotovitele k mlčenlivosti.
- Odpovědnost za škody a vady díla: do finálního předání díla objednateli je za všechny případné škody odpovědný zhotovitel, pokud není ve smlouvě ujednáno jinak. To se týče i materiálu a vybavení. Zhotovitel také nese zodpovědnost za vady díla, které vznikly během prací nebo vznikly až po předání díla vlivem špatného provedení.
- Záruka za dílo: zhotovitel odpovídá za vady díla po dobu záruční doby. Záruční doba je obvykle 24 měsíců, ovšem může být i kratší nebo delší.
- Sankce: smlouva o dílo může obsahovat i sankce pro případ porušení smluvních povinností, např. za nedodržení termínu dokončení díla nebo za vady díla či prodlení platby.
- Odstoupení od smlouvy o dílo: k tomu dochází například při velikém prodlení předání díla, nebo odmítnutí zhotovitele odstranit vady na díle, apod. Vše je potřeba mít zakotveno ve smlouvě o dílo.
Tyto náležitosti smlouvy o dílo jsou velmi důležité k hladkému průběhu obchodu mezi oběma stranami. Vždy je lépe uvést informací více než méně.
Smlouva o dílo – vzor zdarma je na internetu k dohledání nespočetněkrát. Vzor smlouvy o dílo ke stažení bývá většinou bezplatný. Vždy je ovšem třeba se ujistit, že daný vzor smlouvy o dílo odpovídá potřebám daného obchodu. Pro absolutní jistotu je lépe se vždy poradit se s právníkem, případně si prostudovat Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Ukončení smlouvy o dílo
Může se stát, že ze strany zhotovitele nebo ze strany objednatele může dojít k záměru smlouvu o dílo ukončit předčasně. To ovšem není zákonem akceptováno v případě, že obě strany řádně plní své závazky a povinnosti vyplývající ze smlouvy.
Pokud se obě strany shodnou, že chtějí smlouvu o dílo ukončit, je to v pořádku. V tomto případě by měla být sepsána písemná dohoda, včetně termínu ukončení smlouvy a jakým způsobem se zhotovitel a objednatel vyrovnají za již provedené práce.
K ukončení smlouvy o dílo může dojít také na základě odstoupení od smlouvy o dílo. K tomu však musejí být splněny zákonné podmínky. Proto je důležité, aby byly tyto podmínky ujednány ve smlouvě o dílo již předem. To většinou zahrnuje, při jakém porušení jakých podmínek lze od smlouvy o dílo odstoupit.
Důvodem může být například neplnění termínů splatnosti faktur nebo nedodržení termínů díla. Objednatel může od smlouvy odstoupit také v případě, že bude dílo vykazovat zjevné a zásadní vady na díle. Vždy je potřeba jednat rychle a požádat o odstoupení od smlouvy co nejdříve, aby byl důvod k ukončení smlouvy o dílo dostatečně posouzen.
K ukončení smlouvy o dílo může také dojít v případě, že kontrakt nesplňuje náležitosti stanovené zákonem a je shledán za neplatný.
Smlouva o dílo 2022 – vzor je k dispozici v tomto článku, nicméně vždy je třeba jednotlivé body upravit, aby se konkrétní vzor vztahoval na danou situaci a vyhovoval oběma stranám obchodu.
Skryté vady
Zhotovitel musí předat objednateli na základě smlouvy bezvadné dílo, které nevykazuje vady a je provedeno podle podmínek ujednaných ve smlouvě. Jak je to ovšem s vadami, které se projeví až za nějakou dobu po předání díla?
Zhotovitel nezodpovídá za vady, které vzniknou až po předání díla pouze v případě, že se nejedná o skryté vady. Jako příklad lze uvést stavbu. Skryté vady jsou takové, které existovaly už v době, kdy se na stavbě pracovalo, avšak nebyly vidět a nebylo možné je zjistit.
Často jsou ve smlouvě uváděny záruky, které zhotovitel na své dílo poskytuje a zavazuje se, že po dobu trvání ochranné lhůty vady opraví.
Pokud objednatel nějakou vadu zjistí, musí o tom dát neprodleně vědět zhotoviteli díla a to do pěti let od převzetí. Ten buď opraví vadu sám, nebo si najme specialistu, který nedostatky opraví za něj, stále však na základě smlouvy o dílo podepsané s původním zhotovitelem.
Zdanění smlouvy o dílo
Pokud jde o otázku, jestli je potřeba řešit zdanění smlouvy o dílo, má to své jasné podmínky. Příjem ze smlouvy o dílo nepodléhá zdanění v případě, že nepřekročí částku 30 000 korun za rok. Také se musí jednat o příležitostný příjem, aby z něj nemusel zhotovitel odvádět daně. Pokud bude příjem vyšší, musí jej daná osoba zdanit. Tyto podmínky zdanění smlouvy o dílo se týkají podnikatelů i nepodnikatelů.